1/48 RS-82 – RES-IM

29.6.2020 - 242 přečtení

logo-resim

Sovětské neřízené rakety RS-82...

Resinové rakety RS-82
pro většinu stíhacích a bitevních letounů VVS

Lukáš Loučka


Úvod

P6260333

Název: RS-82 rockets
Měřítko: 1/48
Výrobce: RES-IM
Kat. číslo: 4814


Jednoduchý doplněk z resinu, který nám umožní nahradit/doplnit výzbroj letounů sovětských vzdušných sil. Využití raket najdeme pro stroje I-15, I-16, Jak-1, LaGG-3, Mig-3, Su-2, Il-2, Pe-2 a další.


Historie

Neřízené rakety RS-82 byly zařazeny do výzbroje v roce 1937. Prvními letouny vybavenými těmito raketami byly I-15 a I-16. Rakety byly určeny pro útoky na vzdušné i pozemní cíle. Pro každý typ útoku byly vybaveny rozdílnou rozbuškou - časovanou pro útoky na letadla a nárazovou proti pozemním cílům.


Z důvodu zhoršených letových charakteristik se později od útoků stíhacích letounů na vzdušné cíle upustilo (během roku 1942). Rychlost stíhacího letadla vybaveného raketami RS-82 klesala o 25-40 km/h a stoupavost do výšky 5.000 metrů byla horší o 60 až 90 sekund.


Užití proti pozemním cílům bylo ovlivněno vysokou nepřesností raket a malým průbojným účinkem, kdy pouze přesný zásah dokázal zničit tank. Rakety RS-82 byly v roce 1942 nahrazeny modernějším typem M-8.


Náhled do balení

V jednoduchém PE sáčku dostaneme celkem 8 raket, které jsou odlity v celku i se stabilizátory. Rakety nalezneme na dvou nálitcích, na každém jsou tedy 4 rakety, ty jsou k nálitku připojené zadní stranou a při oddělování musíme být velmi opatrní, abychom si nepoškodili jemné stabilizátory. Balení neobsahuje návod nebo informaci o zbarvení a musíme si tedy pomoct sami. Podle nalezených fotek můžeme rakety nabarvit celé černé (tmavě šedé), khaki, nebo světle šedé tělo rakety a tmavé stabilizátory.


Kvalita odlití není špatná. Na stabilizačních křidélkách v oblasti spojení s nálitkem nalezneme kaz, který musíme obrousit nebo opatrně odříznout skalpelem. Nejde o nic hrozného. Všeobecně se této partii budeme muset věnovat, abychom dosáhli maximální čistoty.


Závěr

Tento jednoduchý doplněk využijeme hlavně jako náhradu raket, kde jsou ve stavebnici nemodelově tlusté křidélka stabilizátorů. Bohužel balení neobsahuje nosníky raket a proto je nemůžeme využít libovolně. Budeme muset použít stavebnici, kde tyto nosníky jsou popřípadě si budeme muset pomoct z vrakoviště. Základní cena výrobku je 120 Kč.


Lukáš Loučka
SPL Liberec


Redakce ModelWebu děkuje firmě RES-IM za poskytnutí vzorku pro recenzi.


Rubrika Letadla - 1:48, Letadla - Doplňky, RES-IM | Bez komentářů

Komentáře

Napsat odpověď.

Musíte být přihlášeni, abyste mohli odpovědět.