1/72 – SH 89 / CASA C.212 “ASW & Maritime Patrol” – Special Hobby

20.2.2020 - 652 přečtení

001_resize

Na podzim 2019 firma Special Hobby vydala svůj 5. přebal letounu z rodiny C-212, tentokrát ve verzi námořního hlídkového letounu.

SH 89 / CASA C.212 "ASW & Maritime Patrol" - 1/72 - Special Hobby

Oto "Otisaq" Drobík

Název: SH 89 / CASA C.212 "ASW & Maritime Patrol"
Měřítko: 1/72
Výrobce: Special Hobby
Kat. číslo: SH72402

Pohled do krabice

Po otevření krabice najdeme 7 rámečků s díly, 2 resinové antény, jednu malinkou planžetu leptaných dílů, obtisky, návod a šablonu pro kamufláž z víka krabice. Výlisky jsou stejné, jako u předchozích variant a přebalů. Jen jsou zde navíc antény a leptané díly.

Rámeček A obsahuje poloviny trupu, ve kterých jsou v bocích díry pro vlepení dveří - liší se verze od verze. Rytí je pěkné, výlisky bez otřepů a vad. Rámeček je lisován "3D", takže na vrchu a spodku trupu se rytí vůbec neztrácí. Uvnitř kabiny jsou na každé straně 2 větší vyhazováky, ale jsou vystouplé, takže stačí je obrousit/oškrábnout.

Křídla jsou v rámečku B, opět pěkně vylisovaná, bez vad.

Rámeček C obsahuje hlavně alternativní boční dveře, využijeme jen jeden pár. Dále je zde kokpit a sedačky. Je škoda, že sedačky nemají vylisované pásy nebo nejsou ani z obtisků, takže je nutné je nějak nahradit, protože do kokpitu bude docela vidět. Dále jsou zde motory, u nich mi přijde rytí jemnější a mělčí, bojím se, že bude potřeba jej protáhnout.

Rámeček D je opět univerzální, obsahuje různé "čumáky" letounu, využijeme pouze jeden. Dále jsou zde výškovky a směrovky. U nich je pěkně vylisované "žebrování".

Posledním klasickým šedým rámečkem je E, kde najdeme hlavně drobné díly, vrtule a přístrojové desky...

Čiré díly jsou bez škrábanců, boční skla lehce zkreslují, ale do nákladového prostoru stejně nebude vidět, čelní skla jsou krásně čisté, bez zkreslení.

Dále zde najdeme dva resinové odlitky a malou planžetu s leptanými anténami.

Pokud jde o obtisky, ty jsou vytištěné u Cartografu, ostré, bez vad, perfektní soutisk.

Kromě návodu zde najdeme i malou šablonu správného rozmístění pruhů u prvního kamuflážního schématu. V návodu jsou zmíněné barvy od GSI, řada C i H.

Celkem ve stavebnici najdeme 4 kamuflážní schémata. Pro hodně modelářů bude asi nejzajímavější první kamufláž i z obalu stavebnice - stroj švédské pobřežní stráže - pro něj je i přiložená i šablona - pro přesnější vymaskování a nastříkání kamufláže.

Zde bych měl výtku: návod zmiňuje modrou pouze ve standardu FS, neuvádí ani doporučenou barvu od Gunze, ani jinou, ani jak si případně tuto barvu namíchat (třeba 10% této a 90% této). A vzhledem k tomu, že okolo bočních oken se má použít modrý obtisk a na křídlech jsou modro-žluté obtisky, tak bude pro modeláře teoreticky problém namíchat a nastříkat úplně stejnou modrou pro spodní část trupu. Osobně bych v tomto případně schopnějším modelářům doporučil si kompletně nakreslit a nařezat masky a kamufláž tak kompletně nastříkat. Tím se vyhneme riziku rozdílných odstínů modré a též žluté.

Závěr

V ruce sem měl poprvé model letounu C-212 od Special Hobby a při pohledu do krabice se mi model velmi líbí. Rytí je pěkné, atraktivní obtiskové varianty. Uvidíme, jak se bude lepit, protože co sem shlédl stavby na ModelForu, tak to zas taková pohodová stavba nebude. Samozřejmě to není nejnovější Tamiye, ale to myslím, že nikdo ani neočekává a zkušenější modelář si se stavbou určitě poradí. Stavbu budu samozřejmě také prezentovat na ModelForu.

Oto "Otisaq" Drobík

Redakce ModelWebu děkuje firmě Special Hobby za poskytnutí vzorku pro recenzi.

Rubrika Letadla - 1:72, Letadla - Náhledy do krabiček, Special Hobby | Bez komentářů

Komentáře

Napsat odpověď.

Musíte být přihlášeni, abyste mohli odpovědět.