Co ještě zabalíme do Bedny?

7.12.2018 - 1 528 přečtení

eduard_logo

V září 2018 Eduard ve vlastním přebalu vydal čtvrtkový model sovětské stíhačky MiG-23MF/ML od čínského Trumpeteru a přidal k němu ještě řadu detailních sad.

Co ještě zabalíme do Bedny?

Jaroslav Hátle

S limitovaným modelem MiGu-23MF/ML "Bedny" v měřítku 1/48 od Eduardu jsme se, bohužel, na stránkách Modelwebu seznámit nemohli, ale podíváme se alespoň na některé doplňkové sady, které nám k němu Eduard nadělil.

48 965 MiG-23MF upgrade set & 48 966 MiG-23ML upgrade set

První dvě sady obsahují po jednom mosazném štítku s leptanými díly. Díly jsou bez povrchové úpravy.

Můžeme s nimi vylepšit především podvozkové šachty, oddělovač mezní vrstvy nasávacího hrdla motoru, výtokovou trysku, vnitřní strany brzdících štítů a řadu drobných detailů na povrchu modelu.

Obě sady uvádím v jednom odstavci, protože obě leptané planžety jsou, až na popis, stejné a návod se liší pouze ve dvou detailech.EX 16 MiG-23MF/ML TFace

Druhou sadou jsou předřezané stříkací masky. Jak již název TFace napovídá, zasklení kabiny můžeme zamaskovat jek zvenčí, tak i zevnitř. Další masky použijeme na podvozková kola, odrazové sklo zaměřovače nebo dielektrické kryty na pevné části křídla. Jak je u Eduardů zvykem, masky jsou vyřezány z oblíbené žluté pásky kabuki.


648 434 MiG-23MF engine air intakes

Další sada obsahuje resinové odlitky sacích kanálů, které v modelu vykazují tvarové chyby. Odlitky z čirého resinu představují přistávací světlomety, které můžeme zamaskovat přiloženými předřezanými maskami ze žluté pásky kabuki. Z leptaných dílů doplníme přisávací dvířka a vnitřní aerodynamické hřebeny.


648 438 MiG-23ML engine air intakes

Druhá sada sacích kanálů motoru obsahuje obdobné díly, jako sada předcházející, jen pro verzi MiG-21ML.


648 431 MiG-23ML wheels

Sada s katalogovým číslem 648 431 obsahuje všechna čtyři podvozková kola, blatník předního podvozku, prostřední kryty hlavního podvozku (celkem 11 resinových dílů), štítek leptaných dílů, ze kterých vyrobíme brzdové trubičky, stříkací masky a samozřejmě návod.


648 428 MiG-23ML main wheel bay

Další resinová sada nahrazuje plastové hlavní podvozkové šachty. Vedle dvou dílů, znázorňujících samotné šachty, horní a spodní kryty podvozku, konzole uchycení podvozkových noh, hydraulické válce a několik kusů hydraulických hadic. Z leptů pak doplníme několik trojúhelníkových žeber a svazky elektrických kabelů.

V sadě, poskytnuté na recenzi, bohužel chyběla pravá podvozková šachta, zatímco levá byla přibalena dvakrát. Bez výměny dílu je tak sada, bohužel, nepoužitelná.


648 430 MiG-23ML exhaust nozzle

Další sada obsahuje kompletní výtokovou trysku motoru. Sestává ze sedmi odlitků, představujících samotnou trysku a kompletní vnitřní, poměrně členitou, strukturu motoru R-35. S původními plastovými díly jsou resiny nesrovnatelné.


648 432 R-23R missiles for MiG-23

Poslední dvě sady se zaměřují na podvěsnou výzbroj MiGu-23.

První z nich obsahuje radarem řízené protiletadlové rakety středního dosahu R-23R. Každou raketu sestavíme z devíti odlitků a jednoho dílu leptaného. Sada obsahuje i dva resinové závěsníky APU-23M. Rakety i závěsníky doplníme popisky z přiloženého obtiskového aršíku.
Dva resinové díly znázorňují ochranné kryty špičky raket, ale pro jejich použití musíme odříznout špičku rakety. Z barveného leptu pak můžeme ztvárnit ochranné kryty po obvodu těla rakety.


648 433 R-23T missiles for MiG-23

Druhá výzbrojní sada obsahuje obdobné díly, jako sada předcházející jen s tím rozdílem, že představují jinou variantu rakety a to R-23T s infračerveným naváděním.

Závěr

Všechny popisované sady jsou vhodným doplňkem, pozvedávající model MiGu-23 na vyšší úroveň. Resinové díly jsou odlity čistě, bez kazů, leptané díly jsou v nejlepším standardu výrobce. Jenom škoda záměny dílů v sadě podvozkových šachet. U recenzních sad Eduardu se mi to, bohužel, nestalo poprvé a Eduard by, podle mého názoru, měl posílit kontrolní mechanismy při kompletaci sad.

Jaroslav 'Tango' Hátle
člen mafie SPL Liberec

Redakce ModelWebu děkuje firmě Eduard M. A. za poskytnutý vzorek k recenzi.

Rubrika Eduard, Letadla - 1:48, Letadla - Doplňky | Bez komentářů

Komentáře

Napsat odpověď.

Musíte být přihlášeni, abyste mohli odpovědět.