Kokpit pro JA-37 Viggen, CMK 1/72

27.7.2020 - 284 přečtení

DSC_0771

Po útočné verzi si trochu vylepšení může dopřát i verze stíhací.

Detailnější kokpit pro Hromoklína

Jakub "Kubouš" Jirásek


Úvod

DSC_0771

Název: JA-37 Viggen Cockpit Set
Výrobce: CMK
Měřítko: 1/72
Kat.č.: 7430
materiál: resin, plech


První odlévaný kokpit pro loňskou novinku již představil kolega Honza Starý ve svém náhledu.


Jelikož set pro stíhací verzi je v podstatě totožný, s rozdílem leptané přístrojové desky, vezmu dnešní náhled jen stručně.


Odlitky

V průhledném blistru tedy opět nalezneme tři sety odlitků - vana samotného kokpitu, díly sedačky a přístrojová deska s kniplem a plynovou pákou. Ke kvalitě není třeba nic dodávat, vše je bez kazů či bublinek, detaily jsou ostré.


Snad jen drobná poznámka k obsahu balení - ve svém jsem měl špatnou přístrojovkou desku. Pokud by se vám stalo něco podobného, neváhejte se obrátit na reklamační oddělení Special Hobby, bez obav špatný díl vymění a pošlou správný.


Lepty

Planžeta leptů je ta součást setu, která ho odlišuje od dříve vydané varianty pro útočnou verzi. Jak jsem již zmínil, rozdíl je v palubní desce, kde několik menších budíků a kulatá obrazovka radaru byla nahrazena dvěma velkými displayi. Na fotce může lept vykazovat znatelný rastr, je to však dáno zvětšením detailu. Běžným okem to není takřka viditelné a po instalaci se to ztratí úplně.


Kromě pravého bočního pultu, který je potřeba naohýbat a lepí se na tenké úchyty, by s kokpitem neměl mít problém ani začátečník. V rámci zkušební zástavby do modelu jsem výše zmíněný boční pult z leptu nepoužil a dal do kokpitu klasický plastový s reliéfem.


Návod

Barevný a přehledný návod nás provede instalací kokpitu v sedmi krocích. Návod udává orientační odstíny barev pouze pro sedačku a bez konkrétního výrobce či číselného označení odstínu.


Pro zbarvení kokpitu samotného a čísel barev tedy musíme sáhnout do návodu stavebnice, pro kterou je set určen.


Trochu nejasné je přilepení plynové páky na levý pult. Pokud se přilepí do míst dle návodu, bude jí vadit menší deska nalepená na polovině trupu (díl J37).


Závěr

Set resinového kokpitu je příjemná záležitost především díky faktu, že resinové díly přímo nahrazují plastové díly stavebnice, tedy instalace kus za kus bez nutnosti frézování či jiných harakiri.


Tím ho lze doporučit i méně zručným či začínajícím modelářům, kteří by si rádi model Viggenu o fous vylepšili.


Jakub "Kubouš" Jirásek


Redakce děkuje společnosti Special Hobby za poskytnutí vzorku k recenzi.


Rubrika CMK, Letadla - 1:72, Letadla - Doplňky | Bez komentářů

Komentáře

Napsat odpověď.

Musíte být přihlášeni, abyste mohli odpovědět.