1/72 SMB-2 Super Mystère Duo Pack & Book – Special Hobby

5.6.2020 - 450 přečtení

Super_Mystere_72

Opět duální krabice od Special Hobby...

Double Super Mystere

Jan Starý


Základní informace

MG_6174

Název: SMB-2 Super Mystere Duo Pack & Book
Kat. číslo: SH72417
Měřítko: 1/72
Výrobce: Special Hobby


Special Hobby přichází na trh s další krabici, ve které jsou dvě stavebnice a publikace věnující se těmto strojům. V tomto případě tedy Super Mystere. Vše je úhledně zabaleno v poměrně velké krabici


Plastové díly

Těch je v krabici opravdu velké množství, takže je krabice opravdu "nabouchaná". Drtivá většina dílů je shodná pro obě dvě stavebnice. Jediný rozdíl je v rámečku, který je označen písmenem E. Ten obsahuje díly pro honduraské a izraelské stroje ze stavebnice B. Rámečky F a I je obsažen v každé stavebnici 2x.


Jelikož se jedná o první náhled do krabice, než se pustím do stavby, tak se podíváme na zpracování dílů. Ty mají hlubší a širší rytí než třeba Viggen od stejného výrobce. Nevšiml jsem si žádných vad. Fotografie řeknou více a každý si může udělat názor sám.


Rámeček A

Rámeček B

Rámeček C

Rámeček D

Rámeček E

Rámeček F

Rámeček I

Rámeček G


Resinové díly

Pro druhou stavebnici, tedy IAI Sa'ar je v krabici sáček s resinovými díly. Ten obsahuje sedačku Martin Baker Mk.6 a dvě malá křidélka na směrovku.


Obtisky

Obtiskové archy jsou dva a byly vytisknuty u firmy Cartograf. Lze tedy očekávat velmi kvalitní obtisky. Archy jsou od sebe odlišení písmenně, tedy A a B. V případě této stavebnice to není tak, že by arch A byl pro stroje z návodu A a stejně tak i u B. Obtisky jsou různě nakombinované a v kamuflážních schématech je vždy napsáno, z jakého archu použít obtisky na konkrétní stroj. Dál není třeba nikterak komentovat, kvalita tisku je naprosto bezchybná. Bohužel stavebnice neobsahuje obtisk poutacích pásů.


Návod

Návody jsou sešitové, částečně barevné. Až na několik dílů, které rozlišují verze letadla, jsou návody stejné. Všechno se zdá být jasné a srozumitelné a neměli byste narazit na žádné překážky.


Návod A


Návod B


Kamufláže

Kamufláže A

Ze stavebnice, která je označena písmenem A můžeme postavit jeden stroj ze čtyř nabízených kamufláží. Tedy dvě kamufláže izraelského letectva a dva stroje francouzského letectva. Na své si tedy přijdou jak milovníci kamuflovaných Izraelců, tak i milovníci kovových Francouzů. Ačkoliv to podle obrázků kamufláží nevypadá, tak stavebnice označená písmenem B, nabízí kamufláže tři. Dvě jsou kamuflované a nabízí stroje izraelského letectva. Ačkoliv je obrázek jeden, máme na výběr ze dvou číselných označení. A to 43 nebo 84. Třetí stroj, nebo-li druhé kamuflážní schéma je věnované honduraskému letectvu.


  1. SMB.2 Super Mystère - č. 84, No.105 Scorpion (Ha'Akrav) Sqn, Chacor, IAF, 1971 - 1972
  2. SMB.2 Super Mystère - č. 43, No.105 Scorpion (Ha'Akrav) Sqn, Chacor, IAF, červen 1967
  3. SMB.2 Super Mystère - 5-OI, výrobní číslo 75, 'Ile de France', základna 115, francouzké letectvo, červen 1963 - srpen 1966
  4. SMB.2 Super Mystère - 10-RD, výrobní číslo 67, 'Seine', základna BA110, francouzké letectvo, květen 1961 - září 1968


Kamufláže B


  1. IAI Sa'ar - č. 43 (č. 84), letiště Bena Guriona, Lod, Izrael, 1976
  2. IAI Sa'ar, no. 2011, honduraské letectvo, základna La Ceiba, polovina 80. let - konec 90. let


Kniha

Byť je kniha věnována izraelskému letectvu, tak je opravdu parádní. Je v ní obsaženo velké množství fotografií. Nazval bych to jako 88 stran radosti. Neuvěřitelným přínosem je i přítomnost fotografií některých kamufláží, které jsou ve stavebnici. Určitě tato kniha není "walkaround", ale spíše takovým průvodcem.


Závěr

Stavebnice Super Mystere je už nějakou dobu na trhu, ale já jsem se k ní dostal poprvé. Musím uznat, že je opravdu velmi pěkně detailně zpracována. To by bylo k náhledu vše a osobně se těším, až se do něj pustím


Jan Starý


Redakce ModelWebu děkuje firmě Special Hobby za poskytnutí vzorku pro recenzi.


Rubrika Letadla - 1:72, Letadla - Náhledy do krabiček, Special Hobby | Bez komentářů

Komentáře

Napsat odpověď.

Musíte být přihlášeni, abyste mohli odpovědět.