1/72 Firebee BQM-34A s transportním vozíkem – Plusmodel – stavba

1.5.2020 - 536 přečtení

0010

Jak se stavěl dron...

Cíl: Postavený cíl

Jan Starý


Základní informace

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Název: Firebee BQM-34A with transport car
Kat. číslo: AL7035
Měřítko: 1/72
Výrobce: Plusmodel


Před nějakou dobou jsem psal náhled na novou stavebnici Firebee BQM-34A od firmy Plusmodel. Stavebnice mě nenechala chladným a říkal jsem si "má to pár dílů, tak proč to nepostavit..."


Stavebnice dronu

Když jsem se pustil do stavby, zkusil jsem trup dát k sobě na sucho. Byla potřeba očistit dosedací plochy, na kterých byly otřepy a boule. Po očištění seděly díly trupu velice dobře, ale po vložení dílu trysky a přední části motoru se trup nechtěl zavřít. Následovalo tedy ubroušení dílů, které se vkládaní dovnitř. Pak vše sedělo jak mělo a trup jsem zavřel.


Ještě doplním, že trysku, která se lepí ze dvou částí, jsem nahradil plastovým brčkem, které jsem našel doma a shodou okolností melo stejný průměr.


Následovalo nalepení dílu na hřbet. Ten seděl co se týče tvaru dobře, ale otvor v trupu, do kterého se díl vlepuje, byl větší a muselo se dotmelovat.


Dále jsem přilepil díl vstupu vzduchu, který jsem ještě před tím ztenčil a odstranil stopy po dělící rovině. Díl nekopíruje trup úplně ideálně, ale jelikož je potřeba aby nebyla vidět spára, přibrousil jsem to, až to lícovalo. Vznikla mi tenká spára, kterou jsem zalil vteřinovým lepidlem, zbrousil a přeleštil. Tím jsem měl trup hotový.

Na řadu přišlo nalepení křídel. Tady je potřeba dodržet geometrii. Díly nesedí v místech lepení nikterak pevně a je potřeba mít jistou trpělivost.


Důležité také je, aby konce křídel byli rovnoběžné s trupem.


S pocitem, že díly křídel mají dosedat na trup tak, jak je výrobce udělal, jsem díly nalepil a až v podstatě po nabarvení modelu zjistil, že konce křídel nejsou rovnoběžné s trupem. Na již nabarveném modelu s osazenými obtisky jsem to už neřešil a nechal s mírným vyosením.


Jelikož má model nestejné rytí, tak jsem jej celý přeryl.


Kamufláž jsem zvolil č.2 a hned jsem nastříkal "americkou" bílou barvu. Dle návodu i černou barvou patřičná místa.

Posledním bodem bylo osazení obtisků. Práce s nimi chce taky jistou opatrnost. Mají tendence se svíjet do roličky a na modelu moc nedrží.

Tím je tedy cvičný cíl hotov a níže přikládám návod s vypsanými poznámkami.


Vozík

Vozík je tedy z resinu a pár leptaných dílů. Po odstranění z nálitků jsem ještě trochu díly rovnal pod horkou vodou. Všechny díly jsem poskládal podle návodu.


Chvilku mi trvalo, než jsem přišel na to, kam který díl patří, ale po prohlédnutí všech dílů je to jednoznačné. Jediné, co jednoznačné není, je umístění některých dílů. Na podélných dílech není bohužel žádný bod, který by udával, kam co nalepit, takže jsem to přikládáním letounu odhadl - více v kresbě návodu níže.


Po očištění jsem tedy všechny díly slepil tak, že mi vznikl vozík.


Návod neříkal nic o barvě vozíku. Na internetu jsem narazil na několik vozíků, který vozil tento typ dronu, a lišily se v provedení i barvě. Zvolil jsem nejjednodužší cestu a zvolil bílou barvu tak, jak je to na obrázku krabice.


Kola nabarvena a nalepena na vozík. Co se týče stavby, tak nic složitého a je hotový "raz dva".


Závěr

Stavebnice není nikterak složitá, ale vyžaduje určitou zručnost a pečlivost. Určitě je neokoukaný model, který oživí kdejakou vitrínku.


Jan Starý


Redakce ModelWebu děkuje firmě Plusmodel za poskytnutí vzorku pro recenzi.


Rubrika Letadla - 1:72, Letadla - Stavební recenze, PlusModel | Bez komentářů

Komentáře

Napsat odpověď.

Musíte být přihlášeni, abyste mohli odpovědět.