1/72 Potez 25TOE “For france – anytime, anywhere” – Special Hobby

19.2.2020 - 815 přečtení

Fotka 001

Novinka od Special Hobby představující pro většinu lidi neznámé letadlo...

Jeden z prvních masově vyráběných strojů
po Velké válce

Jaroslav Supík

Fotka 001

Model: Potez 25TOE "For france - anytime, anywhere"
Výrobce: Special hobby
Měřítko: 1/72
Kat. č.: SH 72407

Úvodem

Přiznávám bez mučení, že sám o tomto typu, který byl trochu spojen s našimi letci v Polsku, jsem do nedávna nic nevěděl. Proto si dovolím vás odkázat na web Československé letectví a mou obvyklou Wikipedii.

Stavebnice

Je balená do pevnější krabice s odklopným víkem, kde nás upoutá pohled na letící Potez 25TOE ve službách Vichistické Francie. Podstatnější je obsah, který je tvořen pěti rámečky z šedého plastu, jedním z čirého plastu, které jsou doplněny nepostradatelnými obtisky a návodem. Součástí stavebnic toho letounu je také planžeta s leptanými díly.

Výlisky

Rámečky A a H jsou dělaný metodou klasického short-runu, zbytek je frézován do hliníkové slitiny. Zajímavé u frézovaných rámečku je, že pouze rámeček B obsahuje číselné označení dílu.

Rámeček A obsahuje poloviny trupu, panely kapotáže motorů, z nich jeden a zbývající díly v této stavebnici nepoužijeme.

Rámeček B jako jediný s čísly dílů obsahuje křídla, VOP a SOP a kola podvozku.

Rámeček C je svým rozsahem největší, ale kupodivu z něj hodně dílu nevyužijeme.

Za zmínku stojí dodatečně do formy vyfrézované nohy jedné z variant podvozku, umístěné vně rámečku, protože se při výrobě formy na ně pozapomnělo. Bohužel toto řešení při balení a transportu má svá úskalí v podobě zlomení dílu, jako se to stalo v mém vzorku.

Pokud se vám to stane také a oprava bude nad vaše síly nebojte se obrátit na výrobce a reklamovat.

Zato z rámečku D využijeme minimum dílu. Zajímavé je, že díly D3 a D6 nemáme dle rozstřelu použít a přitom dle návodu ve stavebním kroku 7 a 8 je použijeme.

Rámeček H obsahuje podlahu letounu, vrtuli a spodní část kapotáže motoru a jako jediný jej využijeme v této stavebnici kompletní.

Čiré díly

Drobný rámeček obsahuje tři varianty větrných štítku a dvě zasklení oken pro kamery v podlaze trupu. Dílům by rozhodně prospělo, kdyby byly tenčí, ale mám dojem, že toto použitá technologie lisování neumožňuje.

Lepty

Součástí stavebnice je i planžeta s leptanými díly, které by z plastu nešly vůbec vyrobit. Jako jasný příklad jsou disky kol bez potahu, kdy kvůli jejich zástavbě je třeba i upravit nosnou osu podvozku. Dále obsah tvoří táhla a očka pro vyplety. Osobně bych místo oček spíše uvítal poutací pásy, ale nechci tím říct, že jsou zbytečná.

Návod a obtisky

Návod je v již nám známém standardu. Kromě výše zmíněné chybičky v rozstřelu je přehledný a měl by nás provést celou stavbou bez problému. Velmi oceňuji, že je zakresleno podrobně schéma výpletů a pro změnu mě zarazilo, že otvory pro vzpěry VOP a výztužné lano skrz SOP si máme sami vyměřit a odvrtat, protože na dílech nejsou ani naznačeny.

Poslední čtyři strany jsou věnovány markingům.

 1. Potez 25TOE No. 2113, bílá 6, escadrille 1/41, Lai Chau, Francouzská Indočína, březen 1942.
  Pilot S/C Pavageau a střelec Lt. Thirion s tímto strojem havarovali přímo do koryta Černé řeky (Song Da). Oba havárii přežili.
  Podařilo se mi najít jen fotky jiných strojů z jednotky, nikoliv konkrétního. Všimněte si samostatného znaku jednotky a porovnejte s obtiskem, bohužel na fotce kořistního stroje znak moc rozeznat nejde.
  Ovšem potvrdit, že je obtisk obráceně jednoznačně nemohu, ale kresby stroje ze stejného období bíla 3 a obrázek na krabici odpovídají výše uvedenému znaku, než obtisku.
 2. Potez 25TOE No. 1489 (V600), bílá 5, 3. escadrille, GB II/39, základna Rayak, francouzské mandátní území Libanon, 1933.
  Našel jsem jen fotku jiného stroje ze stejné jednotky.
 3. Potez 25TOE No. 1618, 3S5.3, escadrille 3S5, základna Heyeres, francouzské námořnictvo, září 1939.
  Po vypuknutí druhé světové války byly Potezy této jednotky vyzbrojeny 75kg bombami.
 4. Potez 25TOE, 3. escadrille, GB I/17 Picardie, FAFL, Damašek, 1944.

Obtisky pocházejí z dílen Eduardu. Ano jsou to ty tištěné novou technologii. Jen pro upozornění, znak s drakem má v reálu rozměry 7 X 6 mm, takže rastr neuvidíte.

Vzhledem k bohaté diskuzi, která se rozjela na ModelForu, jsem se rozhodl pro test. Číslo 99 je ze stavebnice Hellcat, tištěné původní technologii firmy Eduard. Obtisky jsem odmáčel standardně jak to dělám s jinými, to znamená cca 20 sekund v horké vodě. Jsem zvykly je stahovat z papíru, tedy bez problému.

Posun na žádanou pozici byl horší, ale po podebráni, podmočení a uchopení kousku do pinzety s obtiskem šlo pohnout tam kam jsem chtěl.

Jako podklad jsem použil přechod černé a nesyté bílé barvy, zalakované lesklým lakem. Co se týče kryvosti nových obtisku, jsou na tom stejně jako ty původní. Ovšem je třeba brát v úvahu, že nebyly nijak konstruovány pro přechod kontrastních barev.

Po zavadnutí jsem zkusil obtiskové vodičky:

 • Černá - Hypersol: zabral.
 • Zelená - Softer neo: byl obtiskem doslova odpuzován.
 • Fialová - Tamiya: bez reakce.

Závěr

Pokud toužíte po neotřelém typu je Potez 25TOE dobrá volba, která je ovšem podmíněná zkušenosti ze staveb dvouplošníku.

Jaroslav Supík

Redakce ModelWebu děkuje firmě Special Hobby za poskytnutí vzorku k recenzi.

Rubrika Letadla - 1:72, Letadla - Náhledy do krabiček, Special Hobby | Bez komentářů

Komentáře

Napsat odpověď.

Musíte být přihlášeni, abyste mohli odpovědět.