1/72 AGM-65 Maverick – Brassin – Eduard

7.1.2020 - 510 přečtení

logo

Naváděná střela vzduch-země amerického letectva.

Tati, můžu odpálit Mavericka ze země?

Jakub "Kubouš" Jirásek

Název: AGM-65 Maverick
Výrobce: Eduard
Měřítko: 1/72
Kat.č.: 672222
materiál: resin

Úvod

Znalci jistě v nadpisu článku poznali jednu z hlášek letecké pohádky Železný orel, kde tato střela sehrála svoji klíčovou úlohu. Nyní zpět k modelařině, Eduard touto střelou rozšiřuje již tak poměrně bohatou (ale stále ne kompletní) nabídku americké podvěšené výzbroje v měřítku 1/72. Čtvrtkaři se již Mavericku v minulosti dočkali.

Předloha

AGM-65 Maverick je taktická řízená střela vzduch-země (AGM, z anglického air-to-ground missile) určená pro přímou leteckou podporu. Může být použita pro řadu cílů. Primárně byla navržena jako protitanková zbraň, může však být použita proti protivzdušné obraně, lodím, bunkrům, pozemní dopravě, radiolokátorům či zařízení pro skladování paliva. Střela začala být vyráběna v roce 1972 a od té doby prodělala řadu modifikací (modely A, B, D, E, F, G). Její váha se liší v závislosti na modelu (210–304 kg), průměr je 30,48 cm a délka je 249 cm.

Střely AGM-65 byly použity letouny F-16 a A-10 Thunderbolt II v roce 1991 při útocích na obrněné cíle během války v Perském zálivu. Mavericky sehrály významnou roli při destrukci důležitých iráckých vojenských zařízení. Tolik ve stručnosti zkrácený článek z wiki.

Obsah balení

V uzavíratelném tuhém boxu nalezneme 6 kusů odlitků, obtiskový aršík a návod. Vše pro sestavení 2 kusů střely včetně odpalovacího adaptéru LAU-117/A.

Odlitky jsou čisté a bez kazů. Pouze na špičce těla rakety je dírka. Patrně z technologických důvodů, jelikož návod na ní upozorňuje a udává ji zatmelit. Oddělení těla rakety i zadní části s tryskou z nálitku není složitého, stejně jako následné sestavení. Vše sedí jak má. Je trochu škoda, že stavebnice neobsahuje čiré díly pro optickou špici střely a její kryt, podobně jako tomu je u čtvrtkové varianty.

Poměrně velký kus výzbroje si zaslouží slušnou dávku popisek. Ty jsou vytištěné ostře, bez kazů. Drobné nápisy jsou krásně čitelné. Aršík obsahuje popisky pro 2 střely s tím, že některé obtisky jsou zde 3x, kdybychom náhodou některý z nich zkazili.

Návod

Návod je stručný a přehledný, udávané barvy jsou Gunze, jak jsme zvyklí. Při stavbě je potřeba si promyslet, kterou verzi střely budeme na model podvěšovat. Jelikož jsou všechny verze Mavericku rozměrově shodné, je potřeba je rozlišit buď podle použitých popisků nebo i zbarvení. V tom nám návod částečně pomůže, ale stejně bych raději volbu verze střely, a tím i zbarvení, konzultoval s fotografiemi.

Závěr

Střely AGM-65 se běžně vyskytují ve stavebnicích např. letounu A-10, žádná z nich ale nebude tak detailně zpracovaná, jako tato Eduardí. Pořízením tohoto doplňku určitě nešlápnete vedle.

Jakub "Kubouš" Jirásek

Redakce děkuje společnosti Eduard MA za poskytnutí vzorku k recenzi.

Rubrika Eduard, Letadla - 1:72, Letadla - Doplňky | Bez komentářů

Komentáře

Napsat odpověď.

Musíte být přihlášeni, abyste mohli odpovědět.