1/48 Avia S-99/ C-10 Limited edition – Eduard

26.11.2018 - 1 863 přečtení

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

A tak se dočkali i milovníci československého letectví..

Avia S-99/C-10

Daniel "Skřivan" Křivánek

Historie

helo4854

Název: Avia S-99/C-10
Výrobce: Eduard
Měřítko: 1/48
Kat. č.: 11122

Avia C-10/S-99 byla po válce u nás vyráběná stíhačka vcházející z letounů Bf 109G-10/K-4. Podrobnější povídání je na na Wikipedii - S-199.

Úvodem

11122_00

Tento model je vydán v limitované edici s pěkným obrázkem policejní Avie na pozadí mapy. V krabici nalezneme sáček výlisků a jak už bývá i v Limited Edition zvykem i planžetu leptů, vykrývací masky, barevný návod a tentokrát pouze čtyři kamuflážní schéma. V sáčku s plastovými díly nalezneme pět rámečků. Dva univerzální pro všechny stodevítky. Pak rámeček s trupem a dva rámečky s křídlem. A ještě nesmíme zapomenout na rámeček čirých dílů.

Pěkné seznámení s výlisky Bf 109G-10 na Model Webu už prezentoval Lubo Kerék.

Rámeček H

Toto je jeden z univerzálních rámečků. Obsahuje kokpit, vrtule, přídavné nádrže, bomby, podvozkové šachty a podvozky. Většinu dílů ale nepoužijeme. Rámeček je vylisován poměrně čistě. Nalezl jsem blanku na jedné podvozkové noze. Vše je, ale v rámci tolerance a začišťování dílů nebude činit žádné problémy.

Rámeček I

Je druhá univerzální rámeček známý ze všech vydání stodevítek. Zde nalezneme ovládací plochy - výškovky, několik směrovek, sloty, křidélka a klapy. Dále ostruhu i s kolečkem, dvoje provedení výfuků a kanóny. Z tohoto rámečku použijeme poměrně více dílů, jak z předchozího rámečku. Na tomto rámečku jsem nenašel žádné viditelné chyby a kazy.

Rámečky X a Y

Zde se nacházejí křídla. Rámeček X je shodný se stavební Bf 109G-10 Mtt. Regensburg. Rámeček Y je horní díl křídla pro pozdější verze G-10 a K-4 plus na naše Avie.

Rámeček W

Vychází z rámečku V z předešlé stavebnice G-10. Jen je doplněn o pneumatiky a disky pneumatik. Tady jen jedna drobnost. V dílu W20 chybí díra pro uchycení kola na podvozkovou nohu. Hold musíme vrtat. ;)

Čiré díly

Rámeček obsahuje dva čelní štítky, tři překryty, zaměřovače, pancéřovou desku a palivové potrubí. Díly jsou vylisované čistě a jsou křišťálově čiré a dostatečně tenké.

Návod

Stavební návod je jak bývá u Eduardu zvykem je na křídovém papíru. Tentokrát bez stručné historie typu, ale tu si můžeme přečíst v předešlých vydání stodevítek. Dál už nás návod provází krok za krokem celou stavbou a jak je již u Eduardů tradicí, je velice přehledný.

Pro počtení v češtině je potřeba si stáhnout ze stránky výrobce český návod.

Obtisky

Obtiskový aršík je vytištěn u EDUARDů. Máme zde na výběr ze čtyř strojů, včetně popisek. Obtisky jsou vytištěny pěkně. Mají perfektní soutisk a popisky jsou čitelné.

Leptík a maska

Jak je i v limitované edici zvykem součástí každého balení je i drobný leptík. Nejinak je tomu i zde. Leptík obsahuje malou barevnou planžetku s palubní deskou, bočními pulty, upínacími pásy, pedály, mřížky ke chladičům a krycí plechy na výfuky. Dále je zde malá šablona pro obnovení krytek před kabinou, o které můžeme přijít při broušení trupu.

Maska nám pomůže zamaskovat překryt kabiny a kola a koncová světla, která jsou vylisována spolu s křídlem a tudíž nejsou z čirého plastu.

Kamufláže

Kamuflážní schémata jsou čtyři. Z toho máme dvě policejní, jedno v RLM02 a jedno bývalé policejní.

  1. Avia C-10.8 (S-99.8), OK-BYH, letecké hlídky SNB, Brno – Slatina, 1947 - 1950
  2. Avia C-10.6, EV-11, velitelský roj 2. letecké divize, Stíhací výcvikové středisko, Československé letectvo, letiště Planá u Českých Budějovic, jaro 1947
  3. Avia C-10.21, OK-BYU, letecké hlídky SNB, Praha – Ruzyně, 1947
  4. DAvia C-10, EV-14, Stíhací výcvikové středisko, Československé letectvo, letiště Planá (České Budějovice), 1947
  5. Avia S-99/ C-10 - popisky

Závěr

Je velice potěšující, že se firma Eduard vydala mezka v československých službách. Doufám, že se můžeme do budoucna těšit i na další kousky S-199 popř CS-199. Stavby již na MF probíhají v různých tématech a vzhledem k tomu, že vychází již z dříve vydaných typů nebude stavba určitě nijak záludná a bude i poměrně jednoduchá.

A ještě jedna věta na závěr. Škoda, že tato Limited Edition byla ošizena o nějakou tu přidanou hodnotu, která se vždy v limitkách nacházela.

Daniel "Skřivan" Křivánek
MK Apolo Kopřivnice
Designové Studio u Ptáka a Kocoura

Redakce Model Webu děkuje firmě Eduard za poskytnutí vzorku pro recenzi.

Rubrika Eduard, Letadla - 1:48, Letadla - Náhledy do krabiček | Bez komentářů

Komentáře

Napsat odpověď.

Musíte být přihlášeni, abyste mohli odpovědět.