1/72 – Doplňky pro Phantom FG.1 – Q-M-T

22.4.2018 - 989 přečtení

qmt

Do rukou se mi dostalo několik sad pro anglické 1/72 Phantomy od firmy Fujimi. I přes to, že tento model je již starší, určitě ještě neřekl své poslední slovo a tyto doplňky nám jej pomohou vyšperkovat.

Věc Phantom FG.1

Roman "Travis" Henych

Firma

Firmu Q.M.T. znají spíše modeláři stavějící čtvrtky a dvaatřicetiny. Za připomenutí stojí zejména nádherné resinové odlitky, z nedávné doby například excelentní odlitky k 1/32 Phantomu II, které na stránkách ModelWebu také představovali. Výrobcova prvotina v měřítku 1/72 je zároveň prvotinou v rozšiřujícím se sortimentu: plechy a masky pro Phantom FG.1 firmy Fujimi.

Balení

Balení interierové i exterierové sady je podobné balení notoricky známých Eduardích leptů. Na rozdíl od nich je však do každého sáčku vkládána namísto tvrdého kartonu plastová tabulka černé barvy a tloušťky 0,5mm, která je prezentována jako bonus, nebo “přidaná hodnota”, chcete-li. Mimo samotných leptů a zmíněné tabulky se v každém balení nachází ještě návod.

Návody

Na tomto místě opět nelze nezmínit obrnické. Každý z návodů je sice opatřen logem Q.M.T, ale provedení jasně ukazuje na Eduardy. Ostatně totéž se týká i plechů. Majitel Q.M.T., pan Martin Rychlý, si tyto sady nechal zkonstruovat a vyleptat právě u obrnických. Proto je návod jasný a přehledný a názorně ukazuje veškerý postup instalace dílů

Interiér

Název: FG.MK-1 (F-4K) interior set
Kat.č.: 72001
Výrobce: Q-M-T
Měřítko: 1/72

Interiérová sada je barevná a obsahuje pásy a katapultážní madla pro dvě sedačky stroje, head up display, nožní pedály a hlavní a boční přístrojové desky. Sadu doplňuje ještě větší množství anglických Remove Before Flight - zajišťovadel. POZOR!!! Fotografie použité v tomto článku jsou z předprodukční série a na planžetě jsou RBFka pro měřítko 1/48. Na standardních sadách v prodeji jsou správné, 1/72 RBFka v počtu 27ks.

Exteriér

Název: FG.MK-1 (F-4K) exterior set
Kat.č.: E72003
Výrobce: Q-M-T
Měřítko: 1/72

Exteriérová planžeta obsahuje díly k vylepšení nejpalčivějších problémů kitu. Vylepšení se dočká podvozek v podobě poutacích ok, protistřihových nůžek přední podvozkové nohy, některých bočnic a detailů podvozkových šachet a dvířek. Model můžeme dále doplnit o nástupní žebříček, kolejnice pro vypouštěcí zašízení ŘS Sidewinder, podpěru záchytného háku, detail směrového kormidla, dvířka motoru, forsážní prstence motorů, výztuhy výškového kormidla a FODy. Dalšího vylepšení se dočkají podkřídelní baky v podobě výztuh a plnících hrdel. Vylepšit si můžeme i ústí kanonového pouzdra v podobě tlumiče plamene rotačního kulometu. Poslední vylepšení se dočká kabina díky čílkům překrytů kabin a čelního štítku, zámků překrytů a jejich protikusů. Sadu doplňuje ještě pár čidel a antén.

Masky

Název: British Phantom 1/72
Kat.č.: Q-M-T M72001
Výrobce: Q-M-T
Měřítko: 1/72

Posledním doplňkem kitu Fujimi jsou masky pro vymaskování překrytů kabiny a čelního štítku a koleček.

Suma sumárum

Sady mne velice překvapily. Za prvé tím, že se výrobce věnuje již postaršímu modelu a za druhé svoji předpokládanou výtěžností, která se bude blížit 100%. Dle vyjádření výrobce se lepty s menšími úpravami dají použít i pro anglické Phantomy jiných výrobců.

Roman "Travis" Henych

Redakce ModelWebu děkuje výrobci Q.M.T. za poskytnutí vzorků k recenzi.

Rubrika Letadla - 1:72, Letadla - Doplňky, Q-M-T | Bez komentářů

Komentáře

Napsat odpověď.

Musíte být přihlášeni, abyste mohli odpovědět.