1/48 Sea Fury FB.11 Doplnky – Eduard

21.4.2018 - 927 přečtení

box (1)

Druhá časť recenzie čisto o doplnkoch od Eduardu...

Sea Fury v plnej palbe!!! časť druhá, doplnky...

Martin Braun

Úvod

V druhej časti recenzie, v ktorej sa venujem typu Sea Fury FB.11 by som sa rád zameral čisto na doplnkové sady pre stavebnicu Airfix.

V predošlej recenzii som prirovnal interiér stavebnice, úrovňou detailov k Frogu 70 tich rokov. Istotne si zaslúži vylepšenie. Ako minimálnu investíciu do tejto stavebnice by som videl menšiu sadu pre vylepšenie pracoviska pilota.

Název: Sea Fury FB.11
Měřítko: 1/48
Výrobce: Eduard
Kat. číslo: FE878

V tejto sade nájdeme najdôležitejšie věci, ktoré samotný interiér potrebuje. Menšia planžeta leptov obsahuje prístrojovú dosku lepenú zo šiestich dielov. Rôzne schránky a prístroje, ovládacie páky a bočnice pilotného priestoru. Nechýba ani fólia na zasklenie rozmerného zameriavača ktorý si poskladáme rovnako z tejto sady.

Kto si priplatí nejakú tú korunku navyše, určite si objedná obsiahlejšiu sadu...

Název: Sea Fury FB.11 interior
Měřítko: 1/48
Výrobce: Eduard
Kat. číslo: 49878

V tejto sade nájdeme rovnakú planžetu s dielmy interiéru ako v sade FE 878 plus ďalšiu, v ktorej sa ukrývajú diely ktoré si myslím že budem pri stavbe naozaj potrebovať. A to podlahu pilotnej kabíny, bočnice, pancierovú opierku hlavy pilota, rámovanie kabíny a rôzne ďalšie ovládače a konštrukčné prvky.

Mimo iné aj krásnu sedačku, ktorou nahradíme pôvodnú neforemnú zo stavebnice. Samozrejme obe sady obsahujú návod, ktorý by nám mal pomôcť pri našej snahe vylepšiť interiér.

Čo je ale zvláštne, ako som hádal, tak som hľadal, ale pozícia a návod ako zostaviť sedačku sa nikde v návode nenachádza?!

Pozor!!! Ani v jednej s týchto sád nenájdeme upínacie pásy na sedačku pilota. Tie sa predávajú v samotnej sade. S časti možno aj preto, že sú z iného materiálu ako sady do interiéru. Sú z ocele, pásy sa skvele formujú a dobre držia tvar.

Název: Sea Fury FB.11 seatbelts
Měřítko: 1/48
Výrobce: Eduard
Kat. číslo:FE879

Ďalší adept na vytiahnutie peňazí z peňaženky sa venuje exteriéru...

Název: Sea Fury FB.11 exterior
Měřítko: 1/48
Výrobce: Eduard
Kat. číslo: 48946

Táto sada dvoch veľkých planžiet obsahuje tak potrebné veci. Komplet podvozkovú šachtu ktorú vytvoríme z leptov stačí len doplniť o hydrauliku a drôty a výsledok bude fantastický. Bude asi chcieť hodne času na osadenie, nakoľko už návod nás upozorňuje, aby sme obrúsili časť plastu z krídla. A urobili tak pre šachtu miesto.

Kompletná je aj zadná šachta s krytmi rovnako z plechu.  Nechýba klapka chladiča oleja v krídle a vzduchový kanál k nemu. Ďalšie diely vylepšujú mechanizmus sklápania krídiel, kryty podvozkových šachiet, vyvažovacie plôšky bômb a iné.

Keď už tak už, sada na otvorenie klapiek bude isto ďalším spestrením...

Inštalácia bude asi trošku náročnejšia, nakoľko samotné krídlo je rozdelené a je možnosť ho postaviť v zloženej podobe. No konštrukcia isto na hotovom modeli vynikne. Treba byť ale opatrný pri odoberaní materiálu z krídla. Opäť si príde na svoje frézka!!!

Název: Sea Fury FB.11 landing flaps
Měřítko: 1/48
Výrobce: Eduard
Kat. číslo: 48944

Nesmú chýbať masky ako pomoc pri striekaní. Pomôžu nám pri striekaní kabíny, pozičných svetiel a kolies.

Název: Sea Fury FB.11
Měřítko: 1/48
Výrobce: Eduard
Kat. číslo: EX573

Závěr

Na záver rozmýšľam, čo s týchto sád naozaj doporučiť k použitiu. Určite ako základ je vhodná malá sada do interiéru. Ale tieto sady sú tak dobre navrhnuté, že sám zisťujem, že potrebujem všetky. Každá totiž rieši celkom inú a problematickú časť stavebnice Airfix.

Takže Vám ich rád odporúčam všetky!!!

Martin Braun

Redakce ModelWebu děkuje firmě Eduard za poskytnutí vzorku pro recenzi.

Rubrika Eduard, Letadla - 1:48, Letadla - Doplňky | Bez komentářů

Komentáře

Napsat odpověď.

Musíte být přihlášeni, abyste mohli odpovědět.