1/72 – MAN.LE 10.220 Bundeswehr Military Aircraft Tug – Planet Models

18.3.2018 - 1 341 přečtení

IMG_3741

Letištní tahač Bundeswehru v měřítku 1/72 od Special Hobby. Mám tyhle jejich specialitky rád. Proč? Čtěte dál.

Táhni!!!

Roman "Travis" Henych

Název: MAN LE 10.220 Bundeswehr Military Aircraft Tug
Výrobce: Planet Models (CMK)
Měřítko: 1/72
Kat. č.: MV120

Předloha

MAN LE 10.220 je civilní nákladní automobil, který v úpravě 4x4 jako tahač letadel do hmotnosti 30 tun užívá německý Bundeswehr. Tento automobil si jako předlohu pro nový resinový model vybral český výrobce CMK. Mám velké sympatie k výrobci za to, že si v měřítku 1/72 vybírá neotřelé předlohy.

Vzpomeňte si například na dvě verze Unimogu, kontejnerový nakladač Orion V nebo ženijní stroj GPM pt.2. Oblast tahačů letadel je výrobci hodně opomíjena a tento oranžový krasavec bude v polici nepřehlédnutelný.

Ještě než se blíže podíváme na stavebnici, můžete se mrknout na fotky skutečného automobilu, jenž jsem stáhnul z netu a autorem kterých je p. M. Pahlkotter.

Kabina

Začněme rovnou modelem a suchá fakta si necháme na konec. Model se dá rozdělit na tři základní celky - kabina, korba a šasi. Nejprve se podíváme na kabinu. Její podlaha je odlita rovnou s palubkou, sedadly a středovým tunelem s řadící pákou. Na tomto dílu (a nejenom na něm) je vidět, jak moc pokročila technologie odlévání. Díly jsou nádherně detailní, sedačky anatomicky tvarované, palubka má plasticky naznačena skla tachometru, otáčkoměru i dalších ukazatelů. Na tento díl nalepíme již jen volant a tím je zkompletován interiér.

A teď ke kastli. Její master vzniknul na 3D tiskárně a i přes to, že master byl zřejmě velmi kvalitně začištěn, jednotlivé vrstvy 3D tisku jsou na ní vidět. Nicméně kabina je na omak velmi hladká a tak skutečnou kvalitu povrchu poznáme až po prvním nástřiku surfacerem. Tipuji, že mírné začištění 2000 smirkem pod vodou nic nezkazíme. Na odlitku nalezneme nálitky ve spodní části, v okénkách pak pouze "blanky", které se dají vymáčknout prstem nebo asi minutovou prací se skalpelem. Ve vnitřku nenajdeme reliéf dveří, šikovnému modeláři radím si jej dodělat. Kabina je dost prosklená a tento detail by autu slušel.

Ale teď už se plynule přesuneme na venkovní detaily. Těch na kabinu dolepujeme poměrně dost. Střešní poklop, stínítko čelního skla, zrcátka, světla a výstražný maják. Co mne však absolutně odrovnalo je systém vlepování skel. Nemohu vyloučit, že tuto technologii už někdo někdy použil. Já ji ještě na modelu v měřítku 1/72 neviděl. Ale KONEČNĚ to někoho napadlo. A přitom to bylo tak zjevné... Skla nevlepujete zevnitř a netvoříte je z nějaké úhledné folie, ale jsou odstříknuta z čirého plastu a na model se vlepují... Z VENKU!!! Moc se těším na to, až si instalaci vyzkouším naostro. Vlepení na rantl dává jistotu, že skla nemohou propadnout do kabiny a přitom je jejich plocha úměrně k ploše kabiny. Skla nejsou utopena, jako kdybyste vlepovali zevnitř folii. Rantl nám dává další možnost - a to simulovat černou barvou těsnění. Skvělé!!!

Korba

Technologicky nejjednodušší částí modelu je korba. Ta se skládá pouze ze dna, bočnic a instalovaného závaží. V mém případě jsou bohužel díly 18 a 19 - přední a zadní bočnice - a samotný díl korby prohnuty do mírného U - díly bočnice v ploše a dno korby je prohnuto podélně. Prací s fénem nebo horkou vodou se sice nevyhnete, ale náprava nebude příliš obtížná.

Šasi

Nejsložitější částí auta bude šasi s tažným zařízením a koly, Tak předně kolečka: Ty mají opět velmi chytře umístěný nálitek. Jedná se o specialitku CMK, nálitek je tvořen tekou blankou na vnitřní části pneumatiky a je lehce odstranitelný a začistitelný. Odpadá tak pracnost začišťování a obnovování vzorku pneumatik jako u modelů, které mají nálitek ve spodní části kola ve vzorku. Tento systém jsem poprvé viděl u zmíněného ORION V. Bravo podruhé!!!

A jdeme dál. Celý rám automobilu má na sobě ve vrchní části nálitek, který ale bude relativně lehce odstranitelný. Nicméně zde již je třeba dbát zvýšené opatrnosti. Rám má na sobě listová pera, viditelnou část motoru, převodovku, kardan, výztuhy rámu, spodní část kabiny společně s nástupními schůdky a částí předního blatníku. Tyto díly při velmi přiměřeném zjednodušení však dělá podvozek velmi detailní a pro 95 procent modelářů se bude jednat o víc než uspokojující řešení. rám v mém modelu byl opět velmi mírně do U, tentokráte však bude stačit jen přiohnout za studena.

Na rám dále dolepujeme další díly, jako nádrže, nápravy, kardany, nárazníky, blatníky a díly tažného zařízení. Drobných dílů je tentokráte na dolepení opravdu přehršel.

Obtisky a návod

Po kompletaci modelu přijdou na řadu obtisky. Některé z nich vůbec použít nemusíme - a to nápis MAN na čelná masce a espézetky, protože jsou plasticky odlity na modelu. Pokud si ale netroufnete na maskování a vybarvování takto drobného písma, části obruste a použijte zmíněné obtisky. Na tuto skutečnost návod dobře upozorňuje.

Apropo návod: dvě přeložené A4 (tj. 8xA5) v oboustranném tisku, v barevném provedení jsou rozkresleny 2 varianty auta třech různých strojů. Výrazně oranžovo-černé provedení se liší mimo SPZ použitím nebo nepoužitím loga Bundeswehru na dveřích vozu.

Stavební postup je pak pouze v černobílém provedení a je velmi přehledný. Na první straně tam, kde jsou rozkresleny díly, jsou i čárkovaně naznačené nálitky, které musíme odstranit. Barevný klíč je uváděn pouze v barvách Humbrol s názvem barvy a jejich číslem. Vím, že existují převodníky, ale nechtělo by to už přejít na jiný standard, např Gunze?

Bonus - nebonus

Bonusem celé stavebnice je vlečná tyč. Návod ukazuje nejen její barevné provedení, ale i možnosti vlečení/tlačení vozem.
No dobře. Tyč je standardní součástí stroje a je to asi takový bonus, jako když vám k autu dají kola. Ale zní to dobře, ne?

Instatntní nuda

A teď už zmíněná fakta.

  • Balení: krabička z tvrdého kartonu
  • Počet resinových dílů: 58. Díly jsou dobře chráněny v nafouklém “čtyřpytlíku”
  • Počet lisovaných dílů: 10/1 rámeček
  • Obtisky: ano
  • Kovové díly: ne. Je doporučen drátek na několik madel, ale není přiložen. Návod na to upozorňuje.
IMG_3742 3D render vozu ze stránek výrobce

Suma sumárum

Tahač je díky své výrazně oranžové barvě nepřehlédnutelným modelem nebo doplňkem strojů Tornado, Typhoon nebo i dalších. Model je určen pokročilejším modelářům, ideálně těm, kteří již za sebou nějaký ten resinový model mají. Odpovídá tomu i charakter zmíněných mírně prohnutých dílů, které budou pro zkušeného modeláře lehce odstranitelné. Model v sobě skýtá i potenciál dalších konverzí.

Za sebe vám jej mohu vřele doporučit a sám se hned pustím do stavby.

Roman "Travis" Henych

Redakce ModelWebu děkuje výrobci Planet Models (CMK) za poskytnutí vzorků k recenzi.

Rubrika CMK, Dioráma - 1:72, Dioráma - Doplňky, Letadla - Doplňky, Planet models, Technika - 1:72, Technika - Náhledy do krabiček | Bez komentářů

Komentáře

Napsat odpověď.

Musíte být přihlášeni, abyste mohli odpovědět.