1/48 Matra R 530 – Brassin – Eduard

1.2.2018 - 1 051 přečtení

542236_3415287816910_1111524711_33353543_628847370_n

Francouzská protiletadlová raketa středního dosahu...

"První z rodu"

Martin ´Černoch´ Černý

IMG_0031

Název: Matra R 530
Měřítko: 1/48
Výrobce: Eduard
Kat. číslo: 648324

Úvod

Je známo že Francie si hraje více či méně na svém písečku co se týká výzbroje. Je to dáno historicky a i jistou národní hrdostí. Když přišla do služby první dvoumachová stíhačka - legendární Mirage IIIC s delta křídlem, součástí výzbroje byla i raketa středního dosahu Matra R 530.

Na první pohled vypadá impozantně, mohutná stabilizační křídla a tělo o poměrně velkém průměru. Raketa byla prvotně exportována v malém počtu, cca do 15 ks společně s dodávkou "Stříbrných šipek" alias Mirage IIICJ do Izraele.

Raketa postupem času plynule přešla do výzbroje následníků - Mirage IIIE/O, Mirage F-1C (C-200) a byla též implementována do výzbroje francouzských námořních F-8FN Crusader.

Kariéra rakety byla poměrně dlouhá, zavedena do služby byla v roce 1962 a ještě v 80.tých letech byla používána letouny Mirage F-1 a F-8FN Crusader. Nicméně si nevybavuji žádnou situaci, kdy by byla bojově použita proti cíli.

Matra R 530 byla dodávana ve dvou provedeních - IČ nebo poloaktivní radarová hlavice. Maximální dosah rakety byl 20 km, max. rychlost Mach 3+.

Obsah

V blistrovém balení je umístěno celkem 17 odlitků, leptaná planžeta a malý obtiskový aršík s popiskami na tělo rakety.

Odlitky jsou zhotoveny krásně, detailně, bez kazů. Sestavení rakety je velmi jednoduché. Pouze je potřeba věnovat pozornost osazení na stabilizačních křídlech. Drážky na těle rakety a osazení na protikusech jsou zhotoveny na fest a já musel nepatrný kousek osazení odříznou, abych křidélko pohodlně usadil do drážky.

Přimlouval bych se za nepatrné zvětšení tolerancí u takových koncipovaných spojů.

Celou raketu jsem měl slepenou doslova za chvilku. Vyzkoušel jsem i sestavu raketa - závěsník pro Mirage III. Sesazení bez problémů. Závěsník (díl R10) je koncipován pro model Mirage IIIC/CJ/E (v návodu není uveden pro kterého výrobce modelu). Usoudil jsem že pro Eduard kam dosedl přesně a i distanční kolíček na špici závěsníku přesně zapadne do díry, která je na Eduardím modelu.

Druhý typ závěsníku obsažených v sadě (díly R11) představuje podkřídelní závěsníky pro letoun Mirage F-1C. Do party ještě chybí trupový závěsník pro letoun F-8FN Crusader a podtrupový pro letoun Mirage F-1C (C-200). Třeba se dočkáme těchto sad samostatně.

Sadu jsem začal kompletovat ještě před nafocením obsahu, proto některé díly na fotkách již chybějí.


Návod

Srozumitelný a jasně čitelný. Určení zbarvení jednotlivých částí rakety je již standardem. Součástí jsou také kresby s umístěním rakety na závěsníky pro Mirage III a Mirage F-1 a rozmístěním popisek na raketu ale i závěsníky. Nemám více co bych dodal.

Obtisk a lept

Obtisky obsahují veškeré potřebné popisky na raketu a závěsníky. Tisk je téměř dobrý. U mého vzorku jsou černé proužky čísla 11 a 12 více či méně rozmázlé. Nejde o popisky, čili pro mě osobně je aršík bez problémů použitelný. Nicméně, pokud máte podobně postižené obtisky, je možné aršík reklamovat u výrobce na Helpdesku. Malá planžetka obsahuje díl na zadní část těla rakety kolem.

Závěrem

Eduard mne touto sadou vyloženě potěšil. Co více si může modelář přát, než takto koncopivaný set - výzbroj + závěsník. Tvůrce sady si dobře nastudoval předlohu a zaslouží pochvalu.

Martin ´Černoch´Černý

KPM Kaznějov

Redakce ModelWebu děkuje firmě Eduard MA za poskytnutí vzorku pro recenzi.

Rubrika Eduard, Letadla - 1:48, Letadla - Doplňky | Bez komentářů

Komentáře

Napsat odpověď.

Musíte být přihlášeni, abyste mohli odpovědět.