100 let Velké války 1914 – 1918

1.8.2017 - 825 přečtení

800px-Wappen_Kaiser_Franz_Joseph_I (1)

1.8. 1917 – Vzpoura na lodi Prinzregent Luitpold 

Změna ve velení Ruské armády

Libor "Hellboy" Mužík

Německé jednotky odpovídají na britskou ofenzívu protiútoky na celé délce frontové linie. Díky útokům specializovaných jednotek Stormtroopers sdružených v Divizi Eingreif se jim daří na některých
místech po odražení britských a francouzských útoků přejít do překvapivých protiútoků a ne některých místech zatlačit útočící spojenecké jednotky na své území.Dílčí úspěchy mají jejich protiútoky u St.
Juliene, a daří se jim obsadit část železniční trati Ypres-Roulers.

 

Francouzské jednotky pokračují v úspěšném postupu na západním břehu řeky Yser.

 

Na bitevní lodi Prinzregent Luitpold, kotvící ve Wilhelshavenu, vypuká vzpoura. Jejím spouštěčem je nedostatečná kvalita jídla podávaná námořníkům a celkově klesající morálka v německém námořnictvu. Začátky protestů začínají již 6.června a 19. července ale v masovější vzpouře dochází až teď. V prohlášení vzbouření námořníci již nepožadují pouze zlepšení kvality jídla ale formulují i politické požadavky. Hladovky na podporu svých požadavků se účastní 800 námořníků.

 

Německé jednotky obsazují Černovice (Czernowitz)ležící na úpatí Karpat, zaujímají strategické pozice u hranic s Besarábií. Ruské jednotky v oblasti se v podstatě bez odporu stahují východním směrem.

 

V Deir-el-Bellah je zformována No.111 Sqn RFC, první čistě stíhací jednotka RFC mimo evropská bojiště. Ve výzbroji má zpočátku různé typy, které jsou považovány za zastaralé nebo nevhodné pro západní frontu. Patří mezi ně například pro evropské nebe  již nevyhovující Bristol Scout, Airco D.H.2 či Royal Aircraft Factory B.E.2e nebo jednoplošník Bristol M1c který svojí koncepcí tak trochu předběhl dobu a nesetkal se z pochopením nadřízených orgánů. Postupně je jednotka vybavována typy běžnými i na západní frontě jako jsou Bristol F.2B Fighter, Royal Aircraft Factory S.E.5a a Nieuport N.17 C.1.
Předseda Prozatímní ruské vlády Alexandr Kerenskij odvolává generála Alexeje Brusilova z funkce vrchního velitele Ruské armády. Na jeho místo je jmenován generál Lavr Kornilov.

 

Za pomoc děkujeme Ing. Josefu Žákovi.

 

1.8.a PilckemRidge
1.8.a The_Battle_of_Passchendaele,_July-november_1917
1.8.b bristol m1c
1.8.b Bristol Scout
1.8.b raf_be-2e
1.8.c Prinzregent-Luitpold1
1.8.d  Brusilov_Aleksei_in_1917
1.8.d Kornilov1916

Rubrika 100 let Velké války, Zprávy | Bez komentářů

Komentáře

Napsat odpověď.

Musíte být přihlášeni, abyste mohli odpovědět.