1/350 Russian Nuclear Submarine Borey-class – Zvezda

25.3.2017 - 2 460 přečtení

zvezda_logo

Všichni, kdo mě znají, vědí, že jsem sběratel těchto "robertků", kterých mám doma již přes sto kousků, a tak se dá hovořit o jisté deviaci. Proto a jsem rád, že mě díky mému exreadčnímu kolegovi Randalfovi přistála na stole tato půl metru dlouhá škatule. Možná i proto, že mě disgustuje psát články o modelech letadel českých výrobců, kteří jedni říkají, že je recenze a náhledy vlastně nezajímají a druzí zase na autory a redaktory vyvíjejí, no řekněme tomu nátlak. No já jen doufám, že mě firma Zvezda nechá v klidu. A tak se zmíním nejen o modelu samém, ale také o předloze, neboť studování předlohy a sbírání informací mě přináší spoustu zajímavých informací s kterými se rád v této kondenzované podobě rád podělím.

Putinův robertek

Zbyněk Škopán

Název: Russian Nuclear Submarine Borey-class
Měřítko: 1/350
Výrobce: Zvezda (nejlépe s linkem na stránky výrobce)
Kat. číslo: Code: 9058

Úvod

Projekt 955 (jinak též třída Borej) je nová třída raketonosných ponorek s jaderným pohonem Ruského námořnictva, které jsou stavěny jako náhrada raketonosných ponorek Projektu 667BDRM (Delta IV) a Projektu 941 Akula (Typhoon). Ponorky projektu 955 Borej jsou vyzbrojeny následovnicí rakety Bark, třídou Bulava, která je stejně jako Bark na pevné palivo. Ponorky jsou vybaveny 16 sily pro rakety Bulava (v kódu NATO SS-N-32). Vývoj započal už v druhé polovině 80. let v CKB Rubin pod vedením šéfkonstruktéra V. N. Zdornova a vyústil ve stavbu první třídy ruských ponorek vyvinutých po skončení studené války. Ruské námořnictvo plánuje zařadit do své floty osm ponorek této třídy.

První ponorkou této třídy byla Jurij Dolgorukij jejíž stavba byla zahájena v roce 1996 pod označením Projekt 935 Borej. Tradičně se jí ujala konstrukční kancelář Rubin. Tehdy se předpokládalo, že ponorky budou vyzbrojeny 12 balistickými raketami typu R-39M Grom (v kódu NATO SS-N-28). Po zastavení vývoje ponorky Projektu 935 původně s 12 sily pro rakety, pro vysokou finanční náročnost, složitost a finanční situaci Ruska byl celý projekt zrušen a nahrazen tvarově a vzhledově úplně jinou ponorkou, která měla blíže derivátu jedno šroubé a jedno reaktorové třídy Delta, než k řešení původního Projektu 935, který měl ideální přední tvar útočných ponorek třídy Ščuka-B (v kódu NATO Akula). Kdo sleduje vývoj amerických ponorek najde jistou analogii. I tam byl po třech ponorkách třídy Seawolf zastaven další vývoj a staba další třídy Virginia navázala na osvěčenou třídu Los Angeles.

Stavba úplně první ponorky třídy 955 s označením К-535 «Юрий Долгорукий» (Jurij Dolgorukij) byla včetně testů kompletně dokončena roku 2012 a v lednu 2013 ponorka vstoupila do služby u Severní flotily.Dosažení plných operačních schopností ponorek bránily problémy se střelou Bulava.

Druhá ponorka К-550 «Александр Невский» Alexandr Něvskij následovala v prosinci 2013 a třetí К-551 «Владимир Мономах» (Vladimir Monomach v prosinci 2014.

Při stavbě prvních dvou byly použity části rozestavěných ponorek třídy 971 «Щука-Б» Šcuka B (К-133 Рысь(Rys) a К-137 «Кугуар»(Kaguar)) a ponorek třídy 949А «Антей» (Oscar) (К-135 Волгоград (Volgograd) и К-160 «Барнаул» (Barnaul)).

V současnosti je rozestavěna čtvrtá ponorka třídy 955 Borey (zahájená v prosinci 2009), která se bude jmenovat «Князь Владимир» (kníže Vladimír), i když se původně měla jmenovat «Святитель Николай» (svatý Nikolaj) a je stavěn v modifikaci 955У (955U) nebo 955А tato modifikace se měla podle prvotních informací vyznačovat zvětšeným počtem šachet na 20, ale v únoru 2013 tato informace byla dementována a plánované začátky zkoušek jsou na březen 2017 s tím, že do služby měla vstoupit v srpnu či v září tohoto roku.

Pátá ponorka budem «Князь Олег» (kníže Oleg) a šestá bude «Генералиссимус Суворов» (generalisimus (maršál) Suvorov), stavba byla zahájena v červnu a prosinci 2014 jako 955A a očekává se jejich zařazení v r 2018 a 2019. Byly zahájeny i stavby sedmé a osmé ponorky «Император Александр III» (car Aleksandr III) a «Князь Пожарский» (kníže Požarskyj) s plánem dokončení do roku 2020. V plánu jsou ještě dvě jednotky, ale je otázkou, zda budou zahájeny práce a dokončeny vůbec dokončeny.

Poznámka ke značení ruských ponorek

V označování ponorek se současné ruské námořnictvo po letech Sovětského svazu vrátilo tradicím ruského carského námořnictva před rokem 1917. Současné označení se skládá z písmene označující "velikost" ponorky – chronologické číslování a jméno lodi. Například jak je to v tomto případě К-551 Владимир Мономах

Písmena znamenaly v období druhé světové války technologickou skupinu podle jména první lodi např. L - Leninets, D děkabrists, Šč -Ščuka, P Pravda pak spíše velikost známe M Maljutka, C Srednaja a K Krejserneja. Toto zůstalo prakticky do současnosti takže se dnes používají písmena

 • Б (B) - znamená historicky bolšaja aktuálně dieselelektrické ponorky projektů 877, 636, 677
 • K - Крейсерская» křižníková kam dnes patří většina ponorek Ruského námořnictva
 • TK – Tяжелый крейсер – těžký křižník bylo označení ponorek Typhoon

číslování je průběžné a čísla se vrací po vyřazení předchozí lodi. Jména dnes navazují na historickou tradici carského námořnictva

 • útočné ponorky mají většinou jména mořských živočichů či dravců. Карп je kapr nebo Пантера je Panter.
 • jména měst často jsou to města kde přispívají lidé na provoz např. Краснодар – Krasnodar typické pro třídu 949 A Oscar anebo ponorky třídy B

Další jsou velké atomové ponorky, ty nesou jména po bitevních lodích ruského námořnictva a současně i jména velkých postav ruských dějin.
Atypický je v tomto případě ТК-20 Северста́ль (znalci hokeje znají Severstal Čerepovec) tedy ponorka Typhoon a Б-871 Алроса (projekt 877 Kilo) obě nesou jména podle společností podílejících se na výrobě ponorek.

Ke jménům výše uvedených ponorek, která nejsou použita poprvé a u některých byly použity průběžně již u několika lodí

 • Юрий Долгорукий – Jurij Dolgorukij (1090–1157) byl "veliký kníže kyjevský“ z rodu Rurikovců, šestý syn Vladimíra II. Monomacha.
 • Александр Невский – Alexandr Jaroslavič Něvský (1220-1263) Pro svá vojenská vítězství se stal legendou a je považován za jednoho z největších panovníků v historii Ruska. Porazil švédské vojsko v bitvě na řece Něvě (15. července 1240) a řád německých rytířů v tzv. ledové bitvě na Čudském jezeře (5. dubna 1242).
 • Владимир Мономах – Vladimír II. Monomach (1053–1125) byl kyjevský kníže z rodu Rurikovců, vládl v letech 1113 až 1125.
 • Князь Владимир svatý Vladimír I. Svjatoslavič, či Vladimír Svatý (958–960? – 1015) byl jedním z nejvýznamnějších vládců Kyjevské Rusi, v jejímž čele stál od roku 980 do 1015.
 • Князь Олег – Oleg († po 912) byl pololegendární varjažský bojovník, který roku 882 ovládl Kyjev a spojil ho s Novgorodem. Je považován za zakladatele nejstaršího východoslovanského státu – Kyjevské Rusi. Údaje o Olegovi jsou známy pouze z jediného pramene, nejstaršího ruského letopisu Pověsti vremennych let.
 • Генералиссимус Суворов – Alexandr Vasiljevič Suvorov-Rymnikskij-Italijskij (1729, Moskva – 1800) byl slavný ruský vojevůdce žijící v 18. století. Proslavil se především svým přechodem Alp.
 • Император Александр III – Alexandr III. (1845-1894) byl předposlední car Ruska v letech 1881-1894.
 • Князь Пожарский – Dmitrij Michaljevič Požarskyj (1577 - 1642), princ z rodu Rurikovců, velel ruským vojskům během polské války 1611-1612 obdržel titul obránce Matčiny - vlasti

Ještě k jménu celé třídy:

Borei je v řecké mytologii Boreás, v řecké mytologii byl synem Titána Astraia a bohyně ranních červánků Éós. Byl bohem severního větru nebo též severní vítr sám. Jeho bratry byli, Euros nazývaný též Argestés – bůh východního nebo jihovýchodního větru, Zefyros – bůh mírného západního větru, Notos – bůh jižního větru. Kdo jezdí např. do Chorvatska zná pojem Borja a ví že má po dovolené, u nás se stal základem slova bouře.

Náhled do krabice

Krabice modelů firmy Zvezda jsou vícedílné. Vnější část tvoří barevný potištěný přebal se jménem, které je trochu odlišné, respektive obsáhlejší, než je katalogové označení (je jak v ruštině, tak v angličtině, přičemž slovosled je v každém případě jiný), ručně malovaným obrázkem ponorky, na zadní straně jsou fotky postaveného modelu a opět dvojjazyčně V tomto obalu je zasunut další obal s pevné lepenky, které víc než dostatečně chrání díly stavebnice před poškozením. Mě se takové řešení líbí a podobné krabice se pak následně dají využít pro transport modelů.

Po otevření najdeme v sáčku díly a velký stavební návod

Koncepce sestavení trupu je volena tak že trup ve své podstatě tvoří celkem 5 dílů hlavní dělící rovina je ve svislé rovině a to tak, že spoj bude méně viditelný než v případě "čínského řešení" které popíšu dále v kapitole poziciování.

Nejspíše s ohledem na technologické možnosti je příď ponorky ve dvou dílech dolepovaná samostaně. Spoj na horní části chytře zakrývá samostatně vlepená nástavba trupu a v přídi šachta pro ládování torpéd. Tímto řešením je nejdelší spoj na spodní části trupu, a tak celkové sestavení modelu nebude tak náročné. I pro běžné modeláře či nahodilé "lepiče" bude sestavení hračka. Díly mají vodící kolíky a součástí trupu jsou i čtyři konstrukční žebra, díky kterým bude trup dostatečně kompaktní.

Co se mě nelíbí

 • Poměrně mělce naznačené zaplavovací otvory a mřížky
 • Na bocích trupové nástavby kryjící sila nalezneme povrch plastu s pomerančem a i rytí v této části zaniká.

V modelu jsou dvě raketová sila připravené jako otevřené šachty. Díly obsahují i části raketového komplexu Bulava tedy dva samostatné výpustné kontejnery a dvě rakety R-30 Bulava (palcát) (jedná se o upravenou verzi pozemní rakety SS-27 Topol).

Věž je možnost postavit ve dvou provedení tedy s vysunutými anténami a periskopy a v plavební podobě kdy je vše zasunuto, tedy tak jak plán nabízí verzi 1 a 2 (alternatívní díly jsou B17 a B18). Na díle B17, která je pro "otevřenou variantu" má vylisované i ochranná skla pro kapitánské můstky, kde stojí hlídka při plavbě na hladině. Modelovější bude nahradit je průhlednými díly z folie. Samostatný díl je čelo věže obsahující všechny detaily.

Stavebnice obsahuje další podrobné díly hloubková i směrová kormidla lze provést v otočném provedení a jsou v modelu osy které přijdou při sestavení vložit do trupů. Není zapomenuto ani na malé manévrovací motory včetně konstrukce dvířek umístěných na spodní části trupu vzadu. Ty ponorka používá v přístavech při manévrování, kdy je hlavní pohon vypnut, aby nedošlo k poškození zvířeným kalem. Nové ruské ponorky používají k pohonu tzv. vodomet v ruském žargonu je pro to použit termín koleso. Je to v podstatě vodní turbína a zvyšuje jak účinnost pohonu, tak posouvá zvukový projev pohonu tzv. kavitace na listech lodní vrtule do jiného spektra a odstraňuje jednu z výrazných nedostatků starších ruských a sovětských ponorek – hluk...

V každé nebo spíše skoro každé stavebnici lodě či ponorky bývá podstavec zde tvořen podobou nějaké skály

Obtiskový aršík obsahuje překvapivě mnoho drobných symbolů, vodoznaků, čar a obrazců. Nechybí ani bílé podélné čáry na trup. Ty slouží jako orientace pro potápěče.

Nalezneme i dva erby, jeden má ponorka na přídi věže a je na ni jméno a portrét Vladimira II Monomacha. Velký barevný obrazec se u ruských lodí maluje na příď při slavnostním spouštění na vodu a časem logicky mizí.

Mezi symboly nalezneme i taktické číslo na věži, to je jiné než pořadové číslo. V obtiscích chybí jen vlajky. Tyto nové ponorky se automaticky stávají vlajkovou lodí určitých uskupení proto, když budeme pozorně sledovat fotografie, nalezneme kromě vyvěšené vlajky ruského námořnictva-bílá vlajka s modrým ondřejským křížem i hodnostní vlajku tedy červenou vlajku, která má v kantonu ondřejský kříž a na volném listu pak jednu až tři bílé pěticípé hvězdy. (1 - velitel sestavy lodí (Флаг командира соединения кораблей) 2 velitel eskatry (Флаг командующего флотилией, эскадрой) a 3 velitel flotily (Флаг командующего флотом) na jedné fotografii je vidět dokonce vlajka velitele námořnictva (Флаг Командующего Военно-Морским Флотом) tedy velká odřejská vlajka se státním znakem uprostřed lemovaná zlatou ratolestí. Tyto se vyvěšují je-li tato osoba na palubě ponorky při plavbě.

“Stavba na sucho“

Tato část článku zvolna přejde do stavby na MF (zde) nešlo jen poslepovat pár dílů lepenkou ale bylo potřeba prakticky stavbu zahájit. Trup jak jsem psal výše tvoří čtyři velké díly, ty jsou z černého plastu který má určité specifické vlastnosti – je relativně pevný a pružný tedy se při broušení "maže".

Uložení otočného táhla pro přední hloubková kormidla v přídi.

Osazení pro zadní konstrukční žebro a otvor manévrovacího pohonu (obdélníkový otvor).

Pro uchycení modelu ke stojánku budou použity tyto kotvy do sádrokartonu a šrouby... ale o tom více ve stavbě na MF … pro standardní stojánek jsou v trupu připravené otvory.

Základní díly raketových sil. musí se vlepit ještě před sestavením trupu mají přesné ozuby pro osazení.

Jejich osazení a lícování je dokonalé. Na fotce jsou již zbarvené černě dle návodu.

Na boku trupu je dlouhá podélná rýha ta překrývá odtoky respektive zaplavování prostoru vyústění raketových sil z mezitrupového prostoru. Já ji protáhl jednoduchým rydlem (výrobce neznám).

Před sestavením se nesmí zapomenout vlepit prostor pro manévrovací motory.

Sestavené trupy (pro test jsem nepoužil tyčky u zadních kormidel).

Do trupu jsem vlepil konstrukční žebra i když díl 7 a 8 se mě zdál být stejný přesto jsem si je poznačil

Trup sestavený jen tak že jsou vlepena sila a konstrukční žebra drží pohromadě jen dvě pásky. Vše do sebe dokonale zaklapne. Nejpodstatnější část modelu je ztvárněna na výtečnou.

Pozicování

Jako vždy v mých článcích se i zde zmíním o alternativách jiných výrobců a jiných měřítek, tak tomu je i v tomto případě, protože ponorka se objevila už u řady výrobců a je k dispozici v obou lodních měřících tedy jak 1/350 tak i 1/700.

1/350 Bronco models

Tento model nemám, ale podle fotografii má možnost postavit otevřené všechny šachty a rovněž jen dvě plně vybavené. Obtisky obsahují polep raket Bulava z doby zkoušek tedy s výraznou černobílou šachovnicí. Trup je dělen na tři části tak, že umožňuje stavbu Waterline. Při stavbě full hull bude trochu obtížnější lepení trupu, který je vlastně dělen po 120° .

1/350 Hobby boss

Dosažitelná stavebnice a vlastně tak přímá konkurence je stavebnice Hobby boss. Stavebnice patří k jednodušším. Nemá žádné šachty, trup je dělen na dvě části s rovinnou lepení v horizontální rovině. K neduhům některých stavebnic ponorek Hobby Boss je to, že díly trupu mají právě v oblasti spoje malé zkosení, a tak průřez není kruhový, ale tvoří vlastně ovál, to zploštění je na výšku tak 2 mm na každém dílu ale táhne se po celé délce. Ať už budeme lepit, jakkoliv přesně, budeme muset tmelit abychom dosáhli správné kontury válcového tělesa a brousit, nebo se smíříme s patrnou ploškou která tak u modelu bude vždy patrná. Toto vedlo k tomu, že jsem model této firmy nikdy nedokončil, nebavila mě představa rozsáhlého tmelení dvousložkovým tmelem, broušení při zachování rádiusu a vrstvy stříkaného tmelu. Asi jsem podvědomě tušil, že se objeví Zvezda.

1/700 Riich

Model firmy Riich nemám vím jen že vychází z Bronco models a obsahuje dvě ponorky

OKB Grigorov

Tuto ponorku mám, model tvoří minimum resinových dílů, celý trup je odlit dolepují se jen kormidla.

Závěr

Co říci závěrem Z produkce firmy Zvezda jsem za ta léta stavěl vlastně vše co nabízí v oblasti ponorek a toto je dle mého soudu nejpovedenější dílko. Kdyby nebyly povrchové kazy, jak jsem uvedl výše, bylo by dokonalé. Nedá se pochybovat, že ruská modelářská firma měla dostatek podkladů pro přípravu předlohy a proto si myslím, že se dá věřit detailům a celkovým proporcím. Koho baví ruské námořnictvo, chtěl by začít nebo zkusit něco jiného je tato stavebnice připravena přinést pohodovou stavbu a radost z výsledku.

Zbyněk Škopán

Redakce ModelWebu děkuje firmě Corfix za poskytnutí vzorku pro recenzi.
Autor děkuje Randalfovi za zprostředkování stavebnice a jeho transfer do Prahy

Rubrika Corfix, Lodě - 1:350, Lodě – Náhledy do krabiček, Zvezda | Bez komentářů

Komentáře

Napsat odpověď.

Musíte být přihlášeni, abyste mohli odpovědět.